Skip to content ↓
""

Trust Committees and Local Governing Bodies

Trust Committees and local governing bodies

The Board of Trustees has established the following committees:

Audit Committee:  reviews the risks to internal financial control and agrees the processes and checks required to address these risks and ensure the Trust’s financial policies and procedures are being carried out properly.

The members of the Audit Committee are: Don Brims, Diana Coman (chair) and Gary Miles.

Trust Central Services Committee: has been given delegated authority by the Board of Trustees to agree the strategy and budget for, and monitor and review the delivery and performance of, the Trust’s central services

The members of the Trust Central Services Committee are: Steve Bradford, Diana Coman and Mike Cooper (chair).

New School Establishment Committee: has been given delegated authority by the Board of Trustees for the oversight of, planning for and establishment of the Trust’s Sutton new schools.

The members of the New School Establishment Committee are: Steve Bradford, Diana Coman, Mike Cooper (chair), Roger Mills and Will Smith.

School Improvement Committee: has been given delegated authority by the Board of Trustees for the oversight of and decisions in relation to targeted improvement and other matters not delegated to a local governing body for schools in particularly challenging circumstances.

The members of the School Improvement Committee are: Mike Cooper, Ben Parnell, Darren Reynolds and Karen Roche.

Admissions Committee: has been given delegated authority by the Board of Trustees to consider admissions applications where a decision of Trustees is required.

The members of the Admissions Committee are: Diana Coman (chair), Mike Cooper, and Roger Mills.

Committee for the PMR of the Senior Trust Executive: has been given delegated authority by the Board of Trustees to carry out the PMR and pay review of the CEO and agree pay scales, pay and pay progression for the senior Trust executive.

The members of the Committee for the PMR of the Senior Trust Executive are: Mike Cooper, Gary Miles (chair) and Karen Roche.

The Board of Trustees will, as required, establish ad hoc committees to which it delegates authority to deal with matters relating to a specific incident or individual, such as considering a complaint or a personnel matter.

The Board of Trustees has established a Trust Panel from which members may be selected to form an ad hoc committee if and when required. Members of the Trust Panel are:

Steve Bradford, Don Brims, Diana Coman, Mike Cooper, Simon Cooper-Hind, Lorraine Coxon, Nick Cross, Trevor Fitzgerald, Gary Miles, Roger Mills, Brenda Morley, Ben Parnell, Ingrid Percy, Doris Richards, Karen Roche, Will Smith, Param Vivehanandha , Sue Wood.

The Board of Trustees has established a local governing body (LGB) for each school in the Trust. Membership is detailed below.

Brakenhale School Local Governing Body
Trust Governors: Karen Roche (chair), Antoinette Ackuaku, vacancy
Community Governors: Terry McNaney, Christina Skipper, Owen Hamilton
Parent Governors: Gavin Piotrowski and vacancy to be filled by parental ballot
Teaching Staff Governor: Ruan Beukes
Non-Teaching Staff Governor: Vacancy to be filled by non-teaching staff ballot
Headteacher (ex officio) Jane Coley

Greenshaw High School Local Governing Body
Trust Governors: Sarah Blow, Stephen Cassar, Charles Johnson, Jas Weir
Community Governors: Amanda King and Sue Wood (chair)
Parent Governors: Chris Raven and one vacancy to be filled by parental ballot
Teaching Staff Governor: Bruno Broniecki
Non-Teaching Staff Governor: George Bligh
Headteacher (ex officio): Nick House

Orchard Park High School Local Governing Body
Trust Governors: Richard Fallon, Leslie Gilbert, Trevor Fitzgerald and vacancy
Parent Governors: Charles Greenwood and Asher Hafeez
Teaching Staff Governor: Jacquie Joseph-Brown
Non-Teaching Staff Governor: Lisa Hyde
Community Governors: Brenda Morley (chair) and John Waggott
Headteacher (ex officio): Ciara Warnock

Yate Academy Local Governing Body
Trust Governors: Abigail Ball, Ian Blair, Darren Reynolds (Chair), Anne Rutherford
Parent Governors: Lee Howe, Mary Hutton
Teaching Staff Governor: Vacancy
Non-Teaching Staff Governor: Clare Blyth
Headteacher (ex officio): Paul Skipp

Crown Wood Primary School Local Governing Body
Trust Governors: Amanda Edis, John Throssell (chair) and vacancy
Parent Governors: James Lee and Michael Thompson
Community Governors: Paul Mew and one vacancy
Staff Governor: Gillian Greenaway
Headteacher (ex officio): Helena Griffiths

Green Wrythe Primary School Local Governing Body
Trust Governors: Sue Wood, Linda Wiggins, Ransford Agyei-Boama, Rebecca Bolan
Parent Governors: Alex Bingham (chair), Michelle Edmunds
Community Governor: Maria Tumulo and vacancy
Teaching Staff Governor: Kirsty Barton
Non-Teaching Staff Governor: Edward Blunt
Headteacher (ex officio): Anne Claxton

Tweeddale Primary School Local Governing Body
Trust Governors: John Gallop (chair), Helen Mattey, Margaret Sinclair and Andrew Theobald
Community Governors: Sue Grove, Jane Barbury
Parent Governors: Dionne Stockton and Joanne Thompson
Teaching Staff Governor: Georgina Joyce
Non-Teaching Staff Governor: Nikki Oakley
Headteacher (ex officio): Theresa Jerrom

Victor Seymour Infants School Local Governing Body
Trust Governors: Martin Rowlands (chair), Pam Norton, Louise Amphlett and Nicky Kidd Community Governors: Tim Croydon and vacancy
Parent Governors: Zoe Clark and Nicola Barber
Staff Governor: Suzanna Woods
Business Manager (ex officio) Zena Elster
Headteacher (ex officio): Helen Matt